Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

#1 Powrót do przeszłości: Świnoujście – polski kurort na wyspach

Świnoujście znam z dzieciństwa, kiedy wakacje co roku spędzałam Dziwnówku. Robiliśmy stamtąd wypady nie tylko nie tylko do sąsiedniego Dziwnowa i Niechorza, ale także do Kamienia Pomorskiego i właśnie do Świnoujścia. Było to dawno temu, a jednak dobrze pamiętam frajdę z możliwości popłynięcia promem. Świnoujście zmieniło się nie do poznania, ale promowa atrakcja pozostała 🙂

Świnoujście 40 lat temu

Moja rodzinka kocha Bałtyk. Mam wrażenie, że córki sądzą, że wakacje bez morza to wakacje stracone, ale ani trochę mnie to nie dziwi. Dobrze pamiętam, jak ja jeździłam rok w rok w to samo miejsce i każde wakacje otwierał wyjazd na zachodnie wybrzeże, które zachwycało wysokimi wydmami, niepowtarzalnym zapachem morza, szerokimi plażami, pięknymi muszelkami (a czasem i bursztynami) i widokiem statków na horyzoncie. Wszystko miało miejsce wieki temu, a do dziś pamiętam radosne powitania z morzem po całonocnej podróży z południa Polski i zapłakane pożegnania z ukochanym Bałtykiem. Przeglądając stare zdjęcia, znalazłam także prom i statek, które tam bardzo mnie wtedy zachwycały 🙂

Świnoujście dziś – atrakcyjny kurort nad morzem

Tak się składa, że jako dziecko przez lata jeździłam co roku w to samo miejsce. Teraz moja rodzinka za główny cel wakacyjny obiera sobie ulubione Rowy. Pomimo tego, że absolutnie je uwielbiam i polecam każdemu, staram się szukać także innych miejsc nad Bałtykiem, które warto umieścić na swojej liście wakacyjnych kierunków. Palcem po mapie przypomniało mi się Świnoujście, znajdujące się na samiutkim końcu polskiego wybrzeża i graniczące z Niemcami. Dziś Świnoujście posiada opinię kurortu na europejskim poziomie i ma naprawdę ogromną ilość miłośników. Na YouTube znaleźć można sporo filmików, kręconych przez turystów zakochanych w tym mieście. Trzeba przyznać, że kurort przeszedł niebagatelną przemianę i dziś można dostać zawrotu głowy od ilość tutejszych atrakcji. Dużym atutem są szerokie plaże, nagradzane Błękitną Flagą.

Prom Ystad – Świnoujście i nie tylko

Wiesz, że Świnoujście położone jest na 44 wyspach? Co więcej, jest jedynym tego typu miastem w Polsce i jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Aby się do niego dostać, konieczna jest przeprawa promem (tak – tym, który pamiętam z dzieciństwa). Codziennie kursują 2 promy: Bielik i Kasibór. Ten pierwszy przeznaczony jest dla pojazdów mieszkańców miasta oraz osób niezmotoryzowanych (wszystkich). Drugim przeprawić mogą się zmotoryzowani turyści, ale w sezonie trzeba liczyć się długimi kolejkami. Najlepiej zostawić auto na parkingu (np. koło dworca) i udać się na prom Bielik pieszo.

Promy do Świnoujścia to jedno, a promy i statki wycieczkowe do drugie. Ze Świnoujścia można udać się do Skandynawii i na Bornholm, a także do Szczecina. Ponadto na turystów czekają wycieczki wokół wysp, do najciekawszych lokalnych miejsc, po Zalewie Szczecińskim i przyległych jeziorach, po Zatoce Pomorskiej… lista jest naprawdę długa.

Co zwiedzić w Świnoujściu?

Podobnie, jak z wyborem wycieczek, tak samo imponująco wygląda ilość interesujących miejsc i atrakcji turystycznych. Jeśli zatem znudzi wam się wylegiwanie na słonecznej, pięknej plaży, aktywności znajdziecie tu co nie miara. Jedne z ciekawszych (bo z pewnością nie wypiszę ich tu wszystkich) to:

  • Latarnia morska, której historia sięga 1858 roku. Zaczynam od niej, ponieważ będąc nad morzem zawsze staramy się obejrzeć te, które znajdują się w okolicy. Mozolne wspinanie się po schodkach wynagradza piękny widok i frajda ze zdobycia kolejnej latarni. Zdaje się, że istnieją takie książeczki do zbierania stempelków z latarni. My, nasze pieczątki nabijamy w książeczkach PTTK. Dzieci się cieszą i jest pamiątka 😀
  • Wieża widokowa, znajdująca się w pozostałościach kościoła protestanckiego, czyli kolejny punkt, w którym można wspiąć się na wyżyny i zachwycać panoramą.
  • Forty obronne – jest ich kilka, każdy wydaje się równie interesujący. Wymieniam zatem: Fort Anioła, Fort Zachodni, Fort Gerharda (Wschodni)
  • Podziemne miasto – niezła gratka nie tylko dla miłośników historii. To sieć tuneli z czasów II wojny światowej.
  • Dawny Ratusz, w którym obecnie działa Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
  • Park Zdrojowy.
  • Falochrony.
  • Liczne kościoły zabytkowe.

Atrakcje dla dzieci w Świnoujściu

Świnoujście posiada także szereg atrakcji dla najmłodszych. Oprócz placów zabaw, czeka na nich Twierdza na Wyspach czyli szereg obiektów fortyfikacyjnych, plac edukacji przyrodniczej, pomniki przyrody, park linowy i wiele innych ciekawych miejsc. Dla najmłodszych z pewnością jednak największą atrakcją będzie samo morze i wielka piaskownica zwana plażą 😉

Baza noclegowa w Świnoujściu

Nie będzie chyba zaskoczeniem, jeśli napiszę, że noclegi w Świnoujściu znajdzie każdy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Oto, co turystom oferuje Świnoujście: apartamenty, campingi, ośrodki domków, pensjonaty, hotele (również te 5* z najwyższej półki). Lokalna baza noclegowa jest naprawdę mocno zróżnicowana i dobrze przygotowana na przyjęcie gości. Oczywiście zawsze warto rezerwować wcześniej, żeby mieć gwarancję wymarzonego noclegu.

Polecane noclegi w Świnoujściu

Znasz Świnoujście jak swoją kieszeń i masz już sprawdzone miejscówki? Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi czytelnikami bloga 🙂 Zostaw komentarz pod artykułem.


Podany link przekieruje Cię do strony jednego z naszych Partnerów w ramach współpracy reklamowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj