Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Słowniczek turysty

Niby wszyscy wszystko wiedzą, ale zebranie różnych turystycznych pojęć w jednym miejscu, pozwoli uporządkować wiedzę podróżników. Prawidłowe rozumienie skrótów i różnych określeń pozwoli także uniknąć nieporozumień, wynikających z niezrozumienia oferty.

BB – śniadania w cenie noclegu. Do śniadania dostępne są napoje (zazwyczaj kawa, herbata, woda, soki).

Bed & breakfast (skrót BB) – w dosłownym tłumaczeniu łóżko i śniadanie, czyli nocleg ze śniadaniem w cenie. Podstawowe napoje dostępne są bez opłat

Śniadanie kontynentalne – skromne śniadanie, na które zazwyczaj składa się pieczywo, masło, dżem, miód, kawa, herbata.

HB – śniadania i obiadokolacje (2 posiłki) w cenie noclegu. Do obiadokolacji brak napojów w cenie.

Halfboard (skrót HB) – dosłownie można to przetłumaczyć jak pół wyżywienia w cenie noclegu, dokładnie oznacza to 2 posiłki czyli śniadania i obiadokolacje. Napoje do obiadokolacji za dopłatą.

FB – śniadanie, obiad i kolacja (3 posiłki) w cenie noclegu. Napoje do obiadu i kolacji nie są wliczone w koszty.

Fullboard (skrót FB) – pełne wyżywienie, czyli 3 posiłki. Do obiadu i obiadokolacji nie są podawane darmowe napoje.

Posiłki w formie bufetu (szwedzki stół) – posiłek podany jest wieloporcjowo w bufecie. Goście częstują się do woli, ale należy pamiętać o zakazie wynoszenia jedzenia do pokoi.

Posiłek serwowany – inaczej nazywane podaniem talerzowym. Każdy z Gości otrzymuje swoją porcję dania bez możliwości dokładki.

Wycieczki fakultatywne – wycieczki, które można (ale nie trzeba) wykupić na miejscu u rezydenta. Ich cena bywa wyższa niż koszt wycieczek w lokalnych biurach podróży, ale kupując wycieczkę u rezydenta masz pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z umową, nie mówiąc już o obsłudze w języku polskim.

Wypożyczenie auta – warto skorzystać z pomocy rezydenta, który podpowie, gdzie najlepiej to zrobić. Niektóre firmy lokalne oferują tanie wypożyczenie auta, ale może się zdarzyć, że pojazd nie jest objęty odpowiednim ubezpieczeniem i w razie wypadku, można słono zapłacić…

Standaryzacja obiektów – szukając wczasów za granicą najczęściej wybieramy spośród hoteli o różnym standardzie, ale pamiętajmy, że standaryzowane mogą być także pensjonaty czy hotele. Niestety standaryzacja różnych krajów nie jest w żaden sposób ujednolicona, stąd zaskoczenie gości, którzy jadąc do hotelu 3-gwiazdkowego oczekują przyzwoitych warunków. W Polsce 3* oznaczają dobry standard, ale w krajach arabskich (np. Egipt, Tunezja, Turcja) podobne warunki można liczyć dopiero w hotelach 4-5*. W krajach europejskich raczej standardy są zbliżone, ale zawsze warto przeczytać dodatkowo opinie o danym obiekcie.

Godziny wylotu/przylotu – jeśli kupujesz wycieczkę z wyprzedzeniem, należy liczyć się ze zmianą godzin wylotu. Wiąże się to z kwestiami organizacyjnymi i narzucane jest przez lotnisko. Żaden organizator nie ma na to wpływu. Należy także pamiętać, że w skrajnym przypadku godziny mogą być tak przesunięte w ramach tego samego dnia, że de facto można stracić na pobycie nawet 2 dni (gdyby wylot był np. o 23.00 a powrót o 1.00 tracimy 2 dni).

Jeśli masz sugestie, jakie hasła mogłyby się znaleźć w słowniczku – koniecznie do mnie napisz.

error: Nie kopiuj