Wielkanoc 2025 – gdzie jechać na święta

Jeśli jesteś tu nie pierwszy raz, wiesz już z pewnością, że naszą niepisaną tradycją jest spędzanie świąt na wyjeździe. Wprawdzie nie zawsze mamy taką możliwość, ale jeśli tylko nadarza się okazja, pakujemy walizki i ruszamy w drogę. Wyjazdy na święta to doskonała okazja do budowania i wzmacniania relacji w rodzinie, a że sposobów na święta poza domem jest multum, toteż dziś napiszę słów kilka o naszych doświadczeniach w tej materii.

Kiedy Wielkanoc 2025 i dlaczego Wielkanoc jest ruchoma

W tym roku 2025 Wielkanoc wypada dość późno, bo 20 kwietnia. Zapowiada się już zatem wiosna pełną parą i zaledwie półtora tygodnia później czeka nas majówka. Tym samym termin na wyjazd z przyczepą jest wręcz idealny ;-). Tym samym zdradziłam nasze tegoroczne plany, ponieważ (o ile nic się nie wysypie) planujemy tegoroczne święta spędzić ponownie w Pieninach w caravaningowym klimacie.

Wydaje mi się, że każdy choć raz zadał sobie pytanie, dlaczego Wielkanoc jest ruchoma. Lekko mrużąc oko, odpowiem, że dlatego, że Wielki Piątek musi wypaść w piątek, a Wielkanoc w niedzielę, no i cóżby to był za Lany Poniedziałek, gdyby wypadał w inny dzień tygodnia. Wielkanoc jest jednym z ruchomych świąt, podobnie jak Boże Ciało (prawda, że wypada zawsze w czwartek? ;-)). Związane jest to rzecz jasna z katolickim kalendarzem kościelnym, ale także z kalendarzem juliańskim. Od 325 roku za datę Wielkiej Nocy uznaje się pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Ciekawe, że świętami kościelnymi kierują siły natury (jak dawniej), bo Słowianie swoje Jare Gody obchodzili także zgodnie z jej rytmem w czasie równonocy wiosennej (20-21 marca). Oczywiście cała współczesna symbolika wielkanocna związana jest ściśle z naszymi rodzimymi słowiańskimi tradycjami. Wszakże podczas Jarych Godów żegnano zimę (kto nie topił Marzanny, chodząc do szkoły, ten nie wie, jak wita się wiosnę! Szkoda, że ta tradycja umiera pod pretekstem ekologii… Przecież Marzanna powinna być słomiana, a czy słoma zatruwa rzeki? No chyba nie :P) i witano wiosnę, która zwiastowała nic innego jak zmartwychwstanie natury po zimowym śnie. Był to także początek roku (a nie w styczniu) i w zasadzie trzeba przyznać, że jest w tym pewna logika. Przecież na wiosnę wszystko zaczyna się od nowa, to ona otwiera nowy cykl życia. Oprócz buchającej zieleni listków na drzewach i soczystych traw oraz wielobarwnej palety kwiatów atakujących ze wszech stron, do życia rodzą się także zwierzęta. Króliczki (symbol płodności) i kurczaczki (symbol życia) również dla naszych pogańskich przodków były symbolem świąt obchodzonych w tym czasie. Ba! Nawet pisanki mają słowiański rodowód (choć tu należy zaznaczyć, że ich tradycja jest jeszcze starsza, bo sięga co najmniej starożytnej Mezopotamii)! Jajko jest symbolem życia, a pisanki wykonuje się zarówno w okresie Jarych Godów, jak również w czasie Wielkanocy (to jedna z wielu pogańskich tradycji, jakie pożyczyło sobie chrześcijaństwo, żeby nawracanie było bardziej zjadliwe).

Wyjazdy na święta wielkanocne

Wprawdzie nadal chyba bardziej popularne są wyjazdy na święta Bożego Narodzenia, niż na Wielkanoc, ale zapewniam, że jedne i drugie poza domem mają swój urok. My wigilię wiele razy świętowaliśmy na wyjeździe, bo i parę razy w Szczawnicy, i w Zubrzycy, i… we Władysławowie. Mamy na swoim koncie zarówno wyjazdy zorganizowane, jak i na własną rękę. Każde miały swoje zalety i wady, ale niezaprzeczalnie wszystkie były cudownym, rodzinnym czasem, którego nie zdominowały nerwowe przygotowania. Na temat wyjazdów świątecznych pisałam już na blogu:

Celowo podaję tu linki do artykułów, dotyczących także wyjazdów na święta Bożego Narodzenia, ponieważ zasada jest podobna — hotele i pensjonaty organizują pakiety świąteczne także na Wielkanoc. Zmienia się tylko aura za oknem ;-). Wyjazdy pakietowe na święta mają ten niezaprzeczalny atut, że zdejmują z głowy niemal wszystkie przygotowania, bo nie musisz już biegać po sklepach za produktami na wielkanocny stół, stać przy garach i piec mazurka. Pakujesz walizki i jedziesz na gotowe. To bardzo odprężające, choć ma też drobne wady. Święta zorganizowane odbywają się zazwyczaj zgodnie z lokalnymi tradycjami. Miło jest je poznać, ale jeśli przywiązujesz dużą wagę do własnych, najlepiej upewnij się, że menu i forma świętowania Wielkanocy w wybranym hotelu lub pensjonacie na pewno trafi w Twoje upodobania.

Możesz także wybrać sam pobyt, ale wówczas musisz pamiętać, że w czasie świąt sklepy i restauracje będą zamknięte w większości miejsc — nawet tych stricte turystycznych. Warto wówczas wybrać nocleg z aneksem kuchennym lub dostępem do kuchni i zabrać ze sobą prowiant. Wówczas spędzasz je na własnych warunkach i zgodnie ze swoimi ulubionymi tradycjami. Zanim zarezerwujesz wyjazd, zastanów się zatem, co dla Ciebie jest najważniejsze podczas świąt i dokonaj świadomego wyboru. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest wypad na święta z przyczepą lub kamperem.

Święta na campingu, czyli Wielkanoc w przyczepie

Mamy to już przerobione i w tym roku z przyjemnością zamierzamy ten proceder powtórzyć :P. W naszej przyczepie mamy kuchnię z czterema palnikami i piekarnikiem, więc moglibyśmy święta spędzić nawet na dziko. Oczywiście na campingach zazwyczaj jest do dyspozycji pomieszczenie kuchenne, zatem nawet jeśli nie chcesz lub nie możesz gotować w przyczepie, można to zrobić na terenie obiektu. Poprzednie święta wielkanocne spędziliśmy w Niedzicy na Polanie Sosny i serdecznie polecam to miejsce:

Wielkanoc — nawet późna jak w tym roku — przypada na czas, kiedy nie wszystkie campingi działają. Większość otwiera się dopiero na majówkę. Jeśli myślisz o wyjeździe na Wielkanoc z przyczepą lub kamperem, przyda Ci się moja lista polecanych campingów całorocznych:

Życzenia na Wielkanoc

Do Wielkanocy zostały co prawda jeszcze prawie 3 tygodnie, ale z drugiej strony jest to już ostatni dzwonek na to, aby zdecydować się na świąteczny wyjazd. Życzę Wam, aby aura za oknem była prawdziwie wiosenna i przyjemnie ciepła, bo taka nie tylko poprawia nastrój, ale także sprzyja podróżom. Ponadto życzę Wam cudownych podróży nie tylko na (od) święta, ale spędzenia tego czasu tak, jak lubicie, świętując najprawdziwsze odrodzenie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *