Wyjazdy na święta

Coraz więcej osób porzuca tradycję i wybiera święta poza domem. Lepsze rodzinne spotkania w dużym gronie czy kameralny wyjazd z najbliższymi? Świętokradztwo czy raczej rodzinne święta?

Oferty wyjazdów wielkanocnych

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Wielki post, wielki tydzień i najważniejsze święto katolików, obliguje ich zgodnie z tradycją do rodzinnych spotkań. Skąd zatem pomysł na wyjazdy świąteczne? Wystarczy przejrzeć Instagram czy Facebooka i bez trudu znajdziemy całą masę ofert pobytów wielkanocnych w pensjonatach i hotelach. Wprawdzie przed laty o tej porze zazwyczaj większość miejsc była zarezerwowana, ale dziś pandemia i wojna w Ukrainie, nie pomagają w odległym planowaniu, dlatego nadal jeszcze można spokojnie wyjechać na święta w górach czy nad morzem.

Wyjazdy świąteczne to najczęściej oferty pakietowe, w których znajdziecie kompleksową propozycję wypoczynku. Oprócz noclegu, w cenie będzie także wyżywienie, w tym uroczyste śniadanie wielkanocne, niekiedy możliwość poświęcenia pokarmów, czy wieczorna kolacja z muzyką na żywo. Wybierając się na święta poza domem, nie musicie decydować się na gotowy pakiet. Bez problemu znajdziecie także sam pobyt, przy czym warto mieć wówczas dostęp do kuchni lub aneks kuchenny w pokoju (dobrą opcją są apartamenty lub całe domki do wynajęcia). Trzeba to mieć na uwadze, ponieważ najczęściej w czasie świąt gastronomia ma wolne lub pracuje na pół gwizdka i może okazać się, że ciepły obiad pozostanie tylko w sferze marzeń 😉

Zostawić rodzinę w święta

Dlaczego zatem tak wiele osób decyduje się na święta poza domem? Czynników jest zapewne wiele, tak jak mnogie będą motywację. Każdy z nas będzie miał swoją. Oczywiście można uprościć sprawę mówiąc, że skoro społeczeństwo odwraca się od Kościoła, to ludzie odwracają się od tradycji. Według mnie, każde święta można równie dobrze celebrować także na wyjeździe i dla każdego z nas co innego będzie w ich trakcie istotne.

Zalety świąt poza domem

Pierwsza, najważniejsza zaleta świąt poza domem to paradoksalnie bliskość. Zapewniam, że jeśli zdecydujecie się na wyjazd świąteczny z rodziną, to będzie to cudowny czas, spędzony naprawdę razem. Nie przy garach, nie w pośpiechu (bo zaraz będą goście), nie w nerwach (czy babka wyjdzie dobra, czy znów zakalec?) i nie tak, jak chcą inni, tylko dokładnie tak, jak chcesz Ty i Twoi najbliżsi. To czas na celebrowanie bliskości i pielęgnowanie więzi, rodzinne spacery i wspólne aktywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sobotę poświęcić koszyczek, a w niedziele rano iść na rezulekcję, jeśli tego chcecie. Możecie też świętować nadejście wiosny i odradzanie się przyrody, jak dawni Słowianie. To zależy tylko od Was, co i jak świętujecie.

Wyjazdy na święta nie dla każdego

Oczywiście nie każdy będzie się czuł dobrze daleko od domu. Nie jest to z pewnością propozycja dla tradycjonalistów, dla których ważne jest spotkanie z rodzicami, babciami i ciotkami. Ważne, aby spędzić świąteczny czas w zgodzie ze swoimi przekonaniami, z refleksją na temat tego, co nas otacza i z jakimś dobrym postanowieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj