Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Dlaczego warto podróżować po Polsce?

Pogoda w kratkę, przestarzałe kurorty i nuda? Nic podobnego! Polska jest piękna! Dzikie i wyjątkowe wydmy, cudownie piaszczyste plaże i zróżnicowana infrastruktura turystyczna czeka nad Bałtykiem. Polska południowa zachwyca miłośników gór: od bajecznych Sudetów, przez zielone Beskidy, monumentalne Tatry, aż po dzikie Bieszczady. Raj dla pasjonatów sportów wodnych? Mazury zapraszają! Jeszcze Wam mało?

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Stara zasada wydaje się przerażająco aktualna. Dopiero ostatnie lata, gdy zawitała do nas pandemia z licznymi obostrzeniami dla podróżujących, nieco zmieniły sytuację na rynku turystycznym. Sporo osób, które dotychczas gardziły wypoczynkiem w Polsce, postanowiło wybrać się nad Bałtyk, na Mazury i w góry. Podróże po kraju okazały się dla wielu zaskakująco zadowalające.

Nic w tym dziwnego, ponieważ Polska jest geograficznym farciarzem. Mamy niemal 800 km wybrzeża usłanego drobnym piaskiem, narysowanego wydmami i niezwykłymi zjawiskami przyrodniczymi w parkach narodowych. Dla pasjonatów mniejszej wody czekają Mazury — mekka żeglarzy i amatorów wodnych atrakcji. Jakby tego było mało, w zasadzie całe południe kraju pofałdowane są pięknymi i jakże zróżnicowanymi pasmami górskimi, które cieszą turystów nie tylko latem, ale także zimą, gdy szusowanie jest na wyciągnięcie ręki.

Bałtyk i królestwo bursztynu

Tunezja tańsza niż polskie morze, a przynajmniej pogoda gwarantowana? No dobrze. A gdzie znajdziecie tak piękne, dzikie plaże, jak nad Bałtykiem? Gdzie macie szansę znalezienia najprawdziwszych bursztynów? No właśnie! Tylko w Polsce! A pogoda? Jak mawia klasyk: „Sorry, taki mamy klimat”. A poważnie — ostatnie lata są dla polskich turystów wyjątkowo łaskawe. W wyniku globalnego ocieplenia temperatura Bałtyku także się podnosi. Niestety niesie to za sobą idealne warunki dla rozwoju sinic, z którymi boryka się część wybrzeża, ale w wielu miejscach (szczególnie tam, gdzie plaże leżą przy otwartym morzu), woda morska jest i czysta, i ciepła.

Mazury i Kraina Tysiąca Jezior

O ile te 1000 jezior nieco mija się z prawdą (jest ich aż 2600!), to Mazury mogą Was po tysiąckroć zaskoczyć. To nie tylko piękne jeziora, sprzyjające żeglowaniu i uprawianiu licznych sportów wodnych. Miłośnicy historii znajdą tu miejsce słynnej bitwy pod Grunwaldem, a także Wilczy Szaniec — tajną kwaterę Hitlera. Co ciekawe, na Mazurach odnajdziecie także piramidę (grobowiec wysoki na 16 metrów, owiany licznymi legendami). Żeby tego było mało, natura Krainy Wielkich Jezior zwyczajnie nie może nie zachwycić dzikimi końmi, żubrami, żyjącymi w naturze czy setką bocianów, które co roku przylatują do miejscowości Żywkowo.

Magia gór przez cały rok

Dla przypomnienia Polska ma w swych granicach trzy łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie, w tym aż 46 pasm górskich. Nasze góry są niesamowicie zróżnicowane pod względem przyrodniczym, m.in. z uwagi na różnice poziomów. O ile Łysica — najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich liczy 614 m n.p.m., Śnieżka w Sudetach – 1604 m n.p.m., to Rysy w Karpatach sięgają aż 2499 m n.p.m. Szczyty górskie połączone są dobrze oznakowaną siecią szlaków turystycznych, na których znajdują się liczne schroniska. Dobrze przygotowana infrastruktura i różnorodność pasm, sprzyja górskim wędrówkom dla turystów o różnym poziome zaawansowania. Co więcej, sezon turystyki pieszej trwa w zasadzie cały rok (poza zimą, gdy niektóre szlaki bywają czasowo zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe), zatem urlop będzie tu udany o każdej porze roku. Ponadto miłośnicy szusowania znajdą w polskich górach całą masę tras narciarskich i ośrodków sportów zimowych, gdzie można aktywnie spędzić czas na deskach.

Historia i zabytki dla ciekawskich

Morze, góry i jeziora to nie wszystko. Polska pełna jest zabytków i miejsc historycznych. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i cała masa innych miast, mogą poszczycić się niezliczoną ilością reliktów przeszłości. Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej kryje w sobie tajemnice licznych zamków i ich ruin, jaskinie i wapienne skałki (można tu znaleźć nawet skamieniałe ślady muszli). Sudety pełne podziemnych tuneli (niemiecki projekt Riese) mogą przyprawić o zawrót głowy. Nic, tylko zwiedzać!

Parki Narodowe

Polska bogata jest nie tylko w zabytki historyczne, ale także te przyrodnicze. Na terenie kraju znajduje się ponad 20 parków narodowych. Każdy z nich kryje w sobie bogactwo roślin i zwierząt, objęte ścisłą ochroną. Są to wyjątkowe miejsca, w których czas płynie swoim rytmem, a zwierzętom nikt nie przeszkadza w ich naturalnym środowisku. W parkach narodowych można doznać wyjątkowego poczucia bliskości z naturą i jej pięknem. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że w tych czasach, takie doznania są dosłownie bezcenne.

Parki rozrywki

Polska od dawna nie jest już w tyle w stosunku do europejskich i światowych parków rozrywki. Wręcz przeciwnie — znajdziecie tu imponujące miejsca świetnej zabawy dla młodszych i starszych. Mowa nie tylko o klasycznych wesołych miasteczkach, ale także o parkach wodnych, parkach miniatur i ogrodach zoologicznych. Wiele z tych miejsc jest na tyle atrakcyjne, że jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby zgłębić arkana wszystkich atrakcji danego miejsca.

Zróżnicowana infrastruktura turystyczna

Polska od lat może poszczycić się bardzo dobrą jakością usług turystycznych. Na świecie brak jednolitego systemu standaryzacji obiektów turystycznych, dlatego polskie 3* znaczą znacznie więcej niż egipskie czy tunezyjskie. Tak czy inaczej, na rodzimym rynku dosłownie każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Na turystów czekają dobrze znane od lat kwatery i pokoje do wynajęcia w całej Polsce, ale także pensjonaty i luksusowe hotele. Warto wspomnieć, że ostatnie lata przyniosły istny renesans dla miłośników karawaningu. Również w tym obszarze turyści znajdą zarówno małe prywatne pola namiotowe, jak również campingi o wysokim standardzie.

Polska jest piękna!

Właśnie tak: Polska jest piękna i zróżnicowana. Nie ma sensu się z tym kłócić. Jeśli jeszcze nie znacie jej uroków, z całą pewnością warto je wreszcie odkryć. Jedno jest pewne — nie będziecie zawiedzeni! Bez względu na to czy lubicie aktywnie spędzać wolny czas, czy urlop polega dla Was na błogim lenistwie — z całą pewnością znajdziecie setki polskich ofert wypoczynku, zgodnych z Waszymi oczekiwaniami. Jeśli szukasz pomysłów na wyjazdy po Polsce, warto szukać ciekawych miejsc nie tylko w przewodnikach , ale także w sieci (przykładowo: atrakcje turystyczne Bystrzycy Kłodzkiej znajdziesz pod tym linkiem).

Na koniec pozostaje mi życzyć wspaniałych polskich podróży i niesamowitych odkryć tuż pod swoim nosem 😉


Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z turystycznepropozycje.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj