Pensjonat dla rodzin z dziećmi – jaki powinien być?

Większość rodziców (szczególnie tych z małymi dziećmi) planuje wakacje w inny sposób niż dawniej. Patrzymy już nie tylko na swoje potrzeby, ale także zwracamy uwagę na udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Jak znaleźć pensjonat przyjazny rodzinie? Postaram się pomóc.

Pensjonat przyjazny rodzinie

Od czego zacząć planowanie wakacji z dziećmi? Masz kilka możliwości:

  1. Poproś znajomych o rekomendacje. Może ktoś z nich zna obiekt przyjazny rodzinie. To dobra droga.
  2. Jeśli jednak pierwszy sposób sposób nie wypali, zapewne zaczniesz szukać informacji w sieci. Oczywiście wujek Google wskaże Ci najlepiej wypozycjonowane pensjonaty, które promują się, jako noclegi przyjazne dzieciom. Opisy i zdjęcia powiedzą Ci sporo na temat udogodnień na terenie obiektu, a także pozwolą ocenić czy miejsca noclegowe posiadają oczekiwany standard.
  3. Możesz szukać informacji na blogach podróżniczych lub parentingowych. Takie polecenia bywają subiektywne, ale dowiesz się z nich tego, czego nie powiedzą Ci właściciele pensjonatu. Od nich usłyszysz, że to obiekt przyjazny dzieciom, a na blogu przeczytasz faktyczne relacje z wyjazdów i znajdziesz sprawdzone miejsce.
  4. Jeśli masz już wytypowany jakiś pensjonat lub hotel przyjazny rodzinie, wówczas pewnie sięgniesz po opinie innych gości. Uważaj, bo nie wszystkie opinie są prawdziwe. Czytaj je zatem z przymrużeniem oka. Najwięcej ocen znajdziesz na mapach Google i w niektórych serwisach rezerwacyjnych. Pamiętaj, że liczba opinii o niczym nie świadczy i przeciętny konsument prędzej od siebie napisze coś złego, niż dobrego. Idealne miejsce nie istnieje.

Obiekt przyjazny dzieciom – na co zwrócić uwagę

Rodzinne wakacje to urlop z większą ilością oczekiwań, ze względu na najmłodszych gości. Pensjonaty na przyjęcie rodzin przygotowane być powinny do stworzenia odpowiednich atrakcji. Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Odpowiednio wyposażone pokoje to przynajmniej połowa sukcesu. Jeśli pensjonat oferuje pokój dla rodzin z dziećmi, w którym dostępne jest łóżeczko, dostawka, nocnik, nakładka na sedes czy przewijak – wygląda to na miejsce przyjazne dzieciom. Niekiedy dostępne są także podgrzewacze do butelek. Idealnie, jeśli w pokoju jest aneks kuchenny i lodówka. Plan minimum to czajnik. Z doświadczenia wiem, że ważne są także łóżka. W naszym przypadku każdy pobyt rozpoczynaliśmy od przemeblowania i łączenia łóżek 🙂 I tu ważna uwaga – jeśli materace nie łączą się ze sobą równo i dzieli je deska od stelaża łóżka – na tym nie da się spać. Warto zatem o to wcześniej dopytać.
  2. Dobrze, aby na terenie obiektu znalazł się pokój zabaw (a chociaż kącik zabaw), a na na zewnątrz – duży plac zabaw. Dobrze, jeśli do dyspozycji gości znajdzie się na terenie obiektu miejsce z dostępem do kuchni, jeśli w pokojach nie ma aneksów. Fajnie, jeśli rodzinny wypoczynek umili w razie niepogodny świetlica, czy kawiarnia z ogólnodostępnymi książeczkami dla dzieci i grami. Ze spraw przyziemnych – ważne, aby na terenie obiektu znalazło się miejsce, w którym można zostawić wózek.
  3. Liczba miejsc w obiekcie wyznacza pewien standard intymności. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli lubisz kameralne miejscówki. Mały pensjonat da Ci wówczas gwarancję satysfakcji – może niepisaną, ale pewnie w molochu nie wypoczniesz. Z drugiej strony, jeśli lubisz, gdy wokół wciąż coś się dzieje – wybierz obiekt przyjazny rodzinie, posiadający dużą ilość miejsc i oferujący pełne atrakcji rodzinne wakacje.
  4. Okolica miejsca noclegu jest nie bez znaczenia. Miejsca pełne atrakcji warto znaleźć jeszcze zanim wybierzesz pensjonat. Miejsce idealne to znany kurort czy uzdrowisko, ale także regiony, które charakteryzują się szczególnymi rozrywkami. W górach oprócz widoków znajdziesz owieczki, prawdziwe bacówki i szereg wydarzeń regionalnych. Na Jurze czeka mnóstwo atrakcji – cały szlak zamków, które nie umkną uwadze starszych dzieci. Nad jeziorami – wszelkie atrakcje wodne, a nad morzem piękne plaże, rejsy statkami i zamki z piasku. Wszędzie coś się dzieje poza naturalnym pięknem, zatem warto szukać także kalendarzy wydarzeń w danym miejscu. Dobrze zatem, jeśli pensjonat usytuowany jest w miejscu, w którym można z tych atrakcji korzystać.
  5. Czy jest atutem obiektu miejsce parkingowe przy pensjonacie? Zdecydowanie tak! Ilość bagaży w przypadku osób podróżujących nawet na weekend z małymi dziećmi jest zatrważająca! Wie o tym każdy rodzic 😉 Wbrew pozorom parking przy budynku do dyspozycji gości nie jest taki oczywisty. Zarezerwowaliśmy kiedyś pobyt w bardzo fajnym pensjonacie o dobrym standardzie, gdzie w cenie dostępny był parking, ale… jakiś kilometr od obiektu.

Czy sala zabaw jest konieczna?

I sala zabaw i plac zabaw są z całą pewnością dużym atutem, ponieważ umożliwiają wypoczynek wbrew pozorom nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Ostatnio usłyszałam od pewnej właścicielki agroturystyki, że wakacje są od tego, żeby zająć się dziećmi [sic!] i dlatego u niej plac zabaw stanowi tylko huśtawka i piaskownica. Noszzzzz – cały rok, dzień w dzień zajmuję się dziećmi i nie jest to nic niezwykłego, ale argument za tym, że plac zabaw wyręcza mnie w opiece nad dziećmi jest delikatnie mówiąc słaby. Raczej tam nie pojedziemy 🙂 Każda mama jednak wie, że z placu zabaw cieszy się i rodzic i dziecko. Co, nie? 😉 Da się bez nich żyć, ale fajnie, jeśli są do dyspozycji gości.

Pensjonat, a bon turystyczny

No właśnie. Nieszczęsny bon turystyczny można było zrealizować do końca marca 2023. Jeśli jednak udało Ci się zadatkować bonem przyszłe wakacje – masz szczęście. Krążą pogłoski o nowym bonie turystycznym, ale na próżno dziś szukać konkretów na ten temat. Warto tu wspomnieć, że bon turystyczny wykorzystało aż 90% osób, którym przysługiwał i można było nim płacić w bardzo dużej ilości obiektów.

Wakacje przyjazne dzieciom

Piszę tu o miejscu przyjaznym dzieciom, które da Ci gwarancje satysfakcji. Ośrodek, w którym znajdziesz wszystkie wymienione udogodnienia… trudno znaleźć. Tak, jak już pisałam, miejsce idealne chyba nie istnieje. Co więcej, każda rodzina potrzebuje tak naprawdę czegoś innego. Miejsce przyjazne rodzinom to takie, w którym możesz czuć się swobodnie, nie obawiając się w kółko, że komuś będzie przeszkadzać płacz Twojego dziecka, albo sama jego obecność. Wybierz okolicę, którą lubisz i pensjonat, w którym znajdziesz przyzwoity standard i jakieś udogodnienia. Ile z nich jest dla Ciebie priorytetem – wiesz tylko Ty.

Pozostaje mi życzyć wspaniałych rodzinnych wakacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj