Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Bajeczne Bielsko-Biała: Teatr Banialuka

Daj się zaprosić do bajecznego miasta, w którym znów możesz poczuć się radosny, jak dziecko. Przy okazji uszczęśliwisz najmłodszych ze swojej rodzinki, ponieważ w Bielsku-Białej czeka Was nie tylko spacer tropem bajkowych postaci, ale także najprawdziwszy teatr do dzieci, czyli Teatr Lalek Banialuka.

Miasto rodem z bajki?

Pisząc o Bielsku-Białej, trudno jest mi zachować obiektywizm, ale słysząc opinie innych o moim mieście – niezmiennie utwierdzam się w przekonaniu, że mam rację. O spacerze szlakiem postaci z bajek, takich jak „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Pompalini” czy „Przygody Baltazara Gąbki” przeczytasz TUTAJ. Na tym jednak nie kończy się bajeczna przygoda, bo w Bielsku-Białej znajdują się jeszcze inne magiczne miejsca. Jednym z nich jest Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana. Na scenie wystawiane są nie tylko przedstawienia dla dzieci, ale także spektakle dla młodzieży i dorosłych. Jednym słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂 Aktualny repertuar możesz sprawdzić TUTAJ.

Banialuka w Bielsku-Białej – czy warto?

Zasadniczo zawsze warto iść do teatru 😉 W przypadku Banialuki warto podwójnie! Dla dzieci przedstawienie z udziałem lalek i aktorów jest ogromnym przeżyciem. To nie to samo, co usiąść przed telewizorem czy nawet w kinie. Tutaj w teatrze wszystko dzieje się naprawdę. Prawdziwy jest i Jaś i Małgosia, a co gorsza – nawet Baba Jaga! Prawdziwe są ptaki, drzewa i księżniczki, a scena w jakiś magiczny sposób przeobraża się tak, że mali widzowie odbywają niezapomnianą podróż do najdalszych i najbardziej niemożliwych krain, oglądając zaczarowany świat z otwartymi buziami 😉 A po spektaklu? Te same buzie nie zamykają się, nie ustając w opowiadaniu, co równie szeroko otwarte oczy widziały! Jeszcze nie słyszałam zresztą słowa zawodu, a moje dzieci (czyli najbardziej wiarygodne recenzentki) były w Banialuce wielokrotnie.

Teatr Lalek Banialuka – nie tylko dla dzieci

Wspominałam, że w Banialuce na scenie wystawiane są także sztuki dla młodzieży i dorosłych. Będę się jednak upierać, że nawet spektakle na najmłodszych spodobają się ich rodzicom. Ja przynajmniej widzę to tak, że wizyta z dziećmi w teatrze jest dla mnie pretekstem, aby bezkarnie znów poczuć się jak kilkulatka i napawać się chwilą najprawdziwszej beztroski. Wszakże w każdym z nas drzemie dziecko, którego wcale nie trzeba zmuszać do bycia dorosłym. Czasem dobrze przestać się spinać i przytulić do serca małą siebie, aby przypomnieć sobie, co w życiu jest naprawdę ważne. Powtarzając za klasykiem:

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.

Antoine De Saint-Exupery

Banialuka – jednym z najstarszych polskich teatrów lalek

Jeśli wcześniejsze argumenty nie są dla Ciebie wystarczające, to musisz wiedzieć, że:

  • scena Teatru Lalek Banialuka istnieje od 1947 r. i jest jedną z najstarszych w Polsce (wśród scen lalkarskich)
  • Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej: https://puppetryartfestival.com
  • Banialuka bierze udział w przeglądach i festiwalach, zgarniając ważne nagrody
  • spektakle Banialuki grane są nie tylko na scenie w Bielsku-Białej, ale na całym świecie (m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Chile)

Obecnie gmach Teatru Banialuka mieści się w centrum Bielska-Białej przy ulicy Mickiewicza, jednakże trwają dyskusje nad koniecznością powstania nowej siedziby. Być może w najbliższych miesiącach będzie wiadomo coś więcej. Tymczasem polecam sprawdzenie aktualnego repertuaru 😉 Bilety można kupić online na stronie teatru lub w kasie przed spektaklem. W ferie będzie można także zwiedzić teatr (to dopiero heca!). Bilety są jeszcze w sprzedaży, ale podejrzewam, że nie potrwa to długo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj