Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Gdzie na weekend z dziećmi – bajkowe Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to nasze ukochane Bielusio, jak mawiają moje córki 😉 Bielsko-Biała to także rodzinny dom Bolka i Lolka, Reksia, Pompaliniego, Baltazara Gąbki i Bartolini Bartłomieja herbu Zielona Piertuszka oraz Szpiega z Krainy Deszczowców – Tajemniczego Don Pedra, którego co roku szukają dzieci podczas gry miejskiej.

Do Bielska-Białej na spotkanie z postaciami z bajek

Bielsko-Biała to nie tylko cudownie miejsce do życia, ale także piękne miasto, bliskość gór, lasów, rzek i natury. Nasze miasto jest naprawdę bajkowe 😉 To tu powstawały kultowe polskie bajki, m.in.:

  • Przygody Bolka i Lolka
  • Reksio
  • Pompalini łowca zwierząt
  • Przygody Baltazara Gąbki

Obecnie Bielskie Studio Filmów Rysunkowych przechodzi metamorfozę i nie można go zwiedzać (ale na stronie znajduje się także sporo ciekawych materiałów i warsztatów: https://www.sfr.com.pl), niemniej jednak miasto zadbało, aby słuch o bielskich postaciach z bajek nie miał prawa zaginąć. Dziś chciałabym zabrać Was bajkowym szlakiem na spacer po pięknym Bielsku-Białej.

Bajkowy szlak postaci z bajek

Pompalini

Spacer bajkowym szlakiem najlepiej zacząć spod Ratusza. Znajdują się tu parkingi, zatem jeśli przyjedziecie samochodem, możecie go tu bezpiecznie zaparkować. Tuż obok Ratusza, za mostkiem na rzece Białej znajduje się pomnik Pompaliniego. To pierwszy punkt wycieczki 🙂

Karramba!

Aby dojść do kolejnego pomnika, najlepiej przejść ponownie przez mostek i udać się wzdłuż budynków Ratusza i Urzędu Miejskiego aż do przejścia dla pieszych na ulicy Stojałowskiego. Gdy będziecie już na drugiej stronie, wystarczy kierować się cały czas prosto, aż dojdziecie do odnowionego Placu Wojska Polskiego, przy którym nie da się nie zauważyć kolejnego pomnika. Tym razem Bartolini Bartłomiej i Smok Wawelski zapraszają na przejażdżkę, ale uwaga! Tuż obok czai się szpieg! Karramba! 😉

Będąc już w tym miejscu, możecie przycupnąć na ławeczce i podziwiać nową fontannę z żabami (to zdaje się kuzynki żab z zabytkowej kamienicy „Pod żabami”). Na placu znajduje się także fotrepian, na którym przechodnie mogą dawać spontaniczne koncerty:

Oczywiście to nie koniec, ponieważ czekają na Was jeszcze kolejni bajkowi bohaterowie.

Reksio

Aby odwiedzić następną postać, należy kierować się ulicą 11 Listopada w stronę zamku (na lewo od ostatniego pomnika). Już po chwili, przed mostem, po lewej stronie znajduje się kolejna fontanna, której pilnuje Reksio. Obok stoi nowa ławeczka z twórcą tego najsłynniejszego polskiego psiaka (na ławce zasiada pan Lechosław Marszałek).

Bolek i Lolek

Wreszcie na koniec najbardziej znani polscy bracia (i nie mam tu na myśli tych, którzy co nieco podprowadzili z nieba :P). Niech Was nie zwiedzie Reksio, który wskazuje zupełnie inny kierunek, niż ten, w którym macie się udać. Teraz należy skręcić z 11 Listopada w prawo przed mostem i iść wzdłuż rzeki, aż za budynek Sfery II. Między dwoma budynkami centrum handlowego, nieopodal ulicy i przejścia dla pieszych Bolek i Lolek pokażą Wam, gdzie na globusie znaleźć Bielsko-Białą.

Gra miejska – gdzie jest szpieg

Z okazji Dnia Dziecka miasto zaprosiło najmłodszych z rodzinami do gry miejskiej pod hasłem „Gdzie jest szpieg”. Była to już kolejna edycja zabawy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna. Tymczasem zobaczcie jak było ostatnim razem:

Bajeczne miasto Bielsko-Biała

Dziś dosłownie przebiegłam bajkowym szlakiem, aby uzupełnić zdjęcia do artykułu i ku mojemu zaskoczeniu przy niemal każdym bajkowym pomniku pozowali… staruszkowie. 🙂 Myślałam, że szlak bielskich postaci z bajek to gratka dla dzieci, a okazuje się, że dorośli (a nawet bardzo dorośli!), mają z niego przynajmniej taką samą frajdę. Bielsko-Biała jest zatem idealnym miejscem na spacer dla małych i dużych 🙂

Jakby było Wam mało – wskoczcie do Banialuki – naszego cudownego teatru lalek 😉 Zastanawiam się, czy to nasze Bielsko-Biała jest bajkowe, czy raczej absolutnie bajeczne? 😉


Jeśli podobał Ci się artykuł, wesprzyj mnie w tworzeniu następnych treści i zostań Patronem mojego bloga:

Wspieraj Autora na Patronite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj