Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Podlesice – serce Szlaku Orlich Gniazd i stolica wspinaczkowa Jury

Podlesice to niewielka i niepozorna miejscowość, która od lat zdobywa serca miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jej lokalizacja wydaje się dosłownie genialna nie tylko dla zapalonych pasjonatów wspinania po skałkach, ale także dla rowerzystów i entuzjastów turystyki pieszej. Co więcej, rodziny z dziećmi również znajdą tu cały wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu.

Podlesice na Szlaku Orlich Gniazd

Podlesice mieszczą się w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, tuż za Kroczycami. To doskonałe miejsce wypadowe do zamków jurajskich w tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli za centrum Podlesic przyjąć skrzyżowanie przy Hotelu Ostaniec, Gościńcu Jurajskim i sklepie, wówczas do Zamku w Morsku (znanym też jako Zamek Bąkowiec) dostać można się szlakiem pieszym lub rowerowym w ciągu odpowiednio 35, lub 12 minut. Odległość, jaką trzeba pokonać to zaledwie 2,6 km. W okolicach Podlesic znajduje się także Zamek w Bobolicach, do którego na rowerze dojechać można w ciągu pół godziny (ok. 8 km), a także Zamek w Mirowie (kilometr dalej). To nie koniec! Około 17 km od Podlesic znajduje się Zamek w Ogrodzieńcu (wówczas na wycieczkę rowerową trzeba byłoby założyć ponad godzinę w jedną stronę).

Podlesice i okolice – co warto zobaczyć

Pozostałe zabytki Szlaku Orlich Gniazd wobec centrum Podlesic:

  • Ruiny Strażnicy w Ryczowie (rowerem ponad godzina, ponad 20 km)
  • Strażnica obronna w Przewodziszowicach (rowerem nieco ponad 1 godzina, niespełna 20 km)
  • Dolina Wiercicy w Złotym Potoku (rowerem ponad godzina i ponad 20 km)
  • Zamek Pilcza i rezerwat Smoleń (rowerem niespełna półtorej godziny i ponad 20 km)
  • Ruiny Zamku w Bydlinie (rowerem już prawie 2 godziny i niemal 30 km)
  • Zamek w Rabsztynie (rowerem już ponad 2 godziny i ok. 40 km)
  • Ruiny Zamku w Olsztynie (rowerem około 2 godzin i prawie 40 km)
  • Jasna Góra w Częstochowie (około 60 km)
  • Zamek Tenczyn w Rudnie (ok. 65 km)
  • Zamek Królewski Wawel w Krakowie (ponad 80 km)

Wszystkie podane odległości zostały obliczone na podstawie wskazań mapy Google i mogą być różne ze względu na wybraną finalnie trasę. Niemniej jednak udało mi się chyba pokazać, jak świetną lokalizację posiadają Podlesice, znajdując się niemal w środku Szlaku Orlich Gniazd. W Okolicy, w zasięgu zaledwie 20 km znajduje się aż 7 zamków jurajskich. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że w Podlesicach i w okolicy znajduje się sporo tras rowerowych, idealnych dla miłośników dwóch kółek. Tym samym Podlesice to idealne miejsce na bazę wypadową 🙂

Skrzyżowanie – centrum Podlesic

Turystyka i wspinaczka w Podlesicach

Nie samymi zamkami człowiek żyje. Jura ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. Mowa tu o charakterystycznym krajobrazie wapiennych skał, które nie tylko cieszą oczy pięknymi widokami, ale także radują miłośników wspinaczki, którzy w sezonie ewidentnie ulubili sobie to miejsce. Nic w tym dziwnego, skoro Podlesice są nazywane jedną ze wspinaczkowych stolic Polski. To właśnie w tej okolicy znajdują się Skały Podlesickie, Morskie i Kroczyckie, oblegane przez aktywnych turystów.

Podlesice Góra Zborów i rezerwat

Zamki i skałki, a jednak to jeszcze nie koniec 🙂 W Podlesicach znajduje się także Rezerwat Góra Zborów, a także wzniesienie o tej samej nazwie. Droga na Górę Zborów nie jest szczególnie wymagająca, dlatego można wybrać się na sam szczyt nawet z dzieciakami. Gorąco polecam, bo wycieczka jest naprawdę baaardzo przyjemna. Trasa prowadzi przez piękny las, a po drodze mija się cudne wapienie i ostańce. Można tu także znaleźć odciski muszli w kamieniach, a przy odrobinie szczęście może nawet i skamieliny (np. amonity). Zresztą już sam spacer po rezerwacie oraz tutejszych sosnowych i bukowych lasach jest ogromną przyjemnością obcowania z naturą, która pachnie tu inaczej niż w innych częściach kraju. Jakkolwiek to zabrzmi, czuć tu zapach skał i jurajskiej roślinności.

Jaskinia Głęboka w Podlesicach

Jakby mało było tych zamków jurajskich, skałek, tras rowerowych, szlaków turystycznych i pięknej przyrody, to zostaje jeszcze Jaskinia Głęboka — jedyna jaskinia na terenie północnej części Jury, którą można zwiedzać z przewodnikiem (i wyłącznie w ten sposób). Jaskinia Głęboka znajduje się w środku Góry Zborów. Po bilety należy się udać do Centrum Dziedzictwa i Kulturowego Jury, gdzie przybić można także pieczątkę (dzieci lubią pieczątki :-)).

Baza noclegowa w Podlesicach

Trzeba przyznać, że jak na tak małą miejscowość, baza noclegowa jest całkiem zróżnicowana i chyba każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Do dyspozycji gości pozostaje hotel, zajazdy, kwatery, agroturystyka i camping (o campingu w Gościńcu Jurajskim przeczytasz TUTAJ). Ponadto w centrum Podlesic znajduje się niewielki sklepik z podstawowymi artykułami, punkty gastronomiczne (np. w Gościńcu Jurajskim i w Zajeździe Jurajskim) i park linowy przy hotelu. Według mnie w Podlesicach każdy znajdzie coś dla siebie: od spokojnych spacerów począwszy, na aktywnej turystyce skończywszy. My wracamy tu przynajmniej raz w roku 🙂


Jeśli podobał Ci się artykuł, wesprzyj mnie w tworzeniu następnych treści i zostań Patronem mojego bloga:

Wspieraj Autora na Patronite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *