Używasz AdBlocka?

Dzięki reklamom, linkom afiliacyjnym i artykułom sponsorowanym
mogę nadal pisać o rodzinnych podróżach.
Jeśli możesz, wyłącz proszę AdBlocka w swojej przeglądarce.

Park Aleksandria w Siedlcach po wyjątkowej rewaloryzacji!

Zakończyła się rewaloryzacja Parku Miejskiego Aleksandria, pamiętającego czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się dobrze znanym i lubianym miejscem w zupełnie nowej odsłonie. Pięknie zaaranżowany teren posłuży nie tylko do wypoczynku i rekreacji, ale też stanie się przestrzenią wydarzeń kulturalno-artystycznych.

Artykuł sponsorowany

Park Aleksandria swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej, która przyczyniła się do powstania w XVIII wieku jednego z najpiękniejszych założeń parkowo-ogrodowych ówczesnej Polski. Wraz z architektami i ogrodnikami stworzyła miejsce szeroko znane nie tylko na dworach polskich, ale i europejskich. Park o charakterze sentymentalnym zachwycał architekturą, roślinnością i alejkami. Gościł wiele ówczesnych sław, bywał tu Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i wspomniany król Stanisław August Poniatowski. Po bezpotomnej śmierci Aleksandry Ogińskiej park stracił na znaczeniu, zawsze był jednak miejscem cenionym przez mieszkańców. Dziś, prawie dwieście pięćdziesiąt lat od panowania Aleksandry Ogińskiej, park doczekał się zakrojonej na szeroką skalę rewaloryzacji.

fot. miasto Siedlce

Głównym celem prac było przywrócenie możliwie jak największej ilości cech charakterystycznych dla dawnego sentymentalnego założenia. W pierwszym etapie przeprowadzono prace rozbiórkowe i porządkowe, uwzględniające także wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Wzdłuż parku powstało nowe ogrodzenie. Alejki Aleksandrii zyskały także nową nawierzchnię, z części alejek usunięty został asfalt, a w jego miejsce pojawiła się nawierzchnia mineralna, przepuszczalna, korzystnie wpływająca na obieg wody deszczowej. W parku pojawiły się nowe ścieżki dydaktyczne, które zostały poprowadzone falującymi liniami między starodrzewem, zachęcają do zapoznania się z ciekawostkami o parku, mieście i regionie. Pomogą w tym liczne pulpity oraz tablice informacyjne również z treściami zapisanymi alfabetem Braille’a.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych efektów rewaloryzacji Parku Miejskiego Aleksandria jest odtworzenie pawilonu ogrodowego, stojącego w centralnym punkcie głównej alei. Jego otoczenie zdobią rabaty z kwiatami i krzewami ozdobnymi. Nowe nasadzenia sprawiły, że Park jest zakątkiem pełnym zieleni, sprzyjającym odpoczynkowi na łonie natury. Alejki zachęcają do spacerów. Wędrując nimi, można odkryć ukryte wśród zieleni atrakcje – zegar ogrodowy, ławkę z postacią księżnej Aleksandry Ogińskiej czy postument z herbem. Dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą trzy nowe fontanny i rzeźby ogrodowe. Spacerowiczów z pewnością zachwyci nowy wygląd mostka, na który poprowadzono ścieżkę.

Chcieliśmy, aby Park Aleksandria stał się miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla wszystkich, dlatego też postawiliśmy na rozwiązania uniwersalne. Zaprojektowaliśmy plac zabaw i przestrzeń dla dzieci w budynku Ogródka Jordanowskiego. Alejki zapraszają do niespiesznych spacerów, a liczne ławeczki zachęcają z kolei do odpoczynku i spędzania przyjemnych chwil w nowej, ale nawiązującej do dawnego stylu przestrzeni – podkreśla Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Fot. Natalia Szymonowska

Wspomniana wyżej strefa z placem zabaw i siłownią zasługuje na szczególną uwagę, przygotowana została bowiem w taki sposób, aby zachęcić do korzystania z jej urządzeń osoby w każdym wieku. Dla młodszych dzieci przygotowane zostały huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, domki i pajęcze sieci. Z plenerowej siłowni korzystać mogą z kolei nieco starsi goście parku, ceniący aktywność sportową. Strefa rekreacji zaprojektowana została w pobliżu budynku Ogródka Jordanowskiego, w którego salach mogą być organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne, a z sali zabaw ze ścianką wspinaczkową, z pewnością skorzystają najmłodsi.

Park Aleksandria został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Alejki są szerokie, mają równą i bezpieczną nawierzchnię. W zakres prac rewitalizacyjnych wchodziło także wykonanie nowego nagłośnienia i oświetlenia oraz instalacja kamer monitoringu. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i komforcie odwiedzających.

Na młodzież od 24 do 27 czerwca czeka konkurs „Tak odpoczywam w Aleksandrii – Park po rewaloryzacji”, w którym nagrodą główną jest hulajnoga elektryczna, a nagrodami pocieszenia zestawy Instax Mini 12 oraz słuchawki bluetooth. 

Zadanie pn. „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach” współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj