Marzy Ci się Rzym, Paryż, Wiedeń lub Barcelona? Tymczasem Polska pełna jest miast, które zachwycają wiekową architekturą, pięknymi parkami i bogatą historią. Jednym z takich miejsc jest Poznań — stolica pyr, koziołków i pysznych rogali świętomarcińskich. Zwiedzanie tego miasta ciężko zamknąć w jednym dniu, dlatego w wyborze najciekawszych poznańskich atrakcji pomoże miejski przewodnik.
Poznań z przewodnikiem, czy na własną rękę?
Jak zawsze w takiej sytuacji — ile ludzi, tyle opinii. Nie każdy lubi zwiedzanie pod dyktando i woli poznawać nowe miejsca we własnym tempie. Nie zmienia to jednak faktu, że do wizyty w nowym mieście trzeba się przygotować i poświęcić sporo czasu na zaplanowanie odwiedzenia najciekawszych dla siebie miejsc. Niestety czasem samemu ciężko znaleźć najlepsze perełki, dlatego papierowy przewodnik może okazać się niewystarczający. Warto wówczas zastanowić się nad udziałem w zorganizowanej wycieczce po Poznaniu, podczas której wykwalifikowany przewodnik nie tylko pokaże najbardziej atrakcyjne punkty miasta, ale także odpowie na dodatkowe pytania, które pojawią się podczas zwiedzania.
Co zobaczyć w Poznaniu?
Lista miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu, jest naprawdę spora. Mnóstwo tu miejsc historycznych, związanych z Powstaniem Wielkopolskim i innymi wydarzeniami, ważnymi nie tylko dla regionu, ale dla całego kraju. Tradycje poznańskich rogali na Świętego Marcina zna wprawdzie cała Polska, ale nigdzie nie smakują tak dobrze, jak w Poznaniu. Tu również znajduje się Rogalowe Muzeum. Żeby tego było mało, właśnie tutaj mieści się największa palmiarnia w Polsce i jedna z największych w Europie (zresztą idealna na zimowy spacer!). Już sam poznański rynek skrywa przynajmniej 10 ciekawych miejsc, z których każde wiąże się z wyjątkową historią. Można tu między innymi zobaczyć słynne koziołki. Więcej o tym, co warto zwiedzić w Poznaniu, przeczytasz TUTAJ.

Zwiedzanie Poznania z przewodnikiem — wybierz swój program
Poznań wypełniony jest po brzegi atrakcjami i niezwykłymi miejscami, dlatego warto zwiedzić go z przewodnikiem, który pokaże te najciekawsze. Z drugiej strony świetnym pomysłem jest także zwiedzanie tematyczne, a zatem w takim zakresie, który nas interesuje. Takie rozwiązanie proponuje City Event Poznań. Idealne dla osób, które wolą spędzić czas na realnym poznawaniu miasta, zamiast na wertowaniu książkowych i internetowych przewodników. Wśród programów zwiedzania Poznania z przewodnikiem można znaleźć m.in.:
– Zwiedzanie Starego Rynku — można powiedzieć, że zwiedzanie poznańskiego rynku jest swoistym planem minimum przy okazji wizyty w tym mieście. Znajduje się tu wiele interesujących punktów historycznych jak choćby słynne poznańskie koziołki, czy przerażający pręgierz, pamiętający niejedną egzekucję;
– Wycieczka w czasie — jak sam tytuł wskazuje, nie jest to jedna ze standardowych propozycji zwiedzania Poznania z przewodnikiem. Nie będzie tu miejsca na nudę, ponieważ wycieczkę poprowadzi najprawdziwszy poznański szlachcic lub Słowianka z przeszłości! Tak podana historia miasta smakuje znacznie lepiej;
– Wycieczka kulinarna Biesiada po poznańsku — to propozycja dla miłośników dobrej kuchni regionalnej. Tradycje wielkopolskie bynajmniej nie ograniczają się to rogali i pyr. W trakcie tej wycieczki będzie można skosztować pysznych dań z najlepszych lokalnych restauracji, serwujących prawdziwie poznańskie menu;
– Ostrów Tumski z Katedrą — będąc w Poznaniu, nie sposób ominąć wyspę, jaką jest Ostrów. To miejsce dawnego grodu piastowskiego z najstarszą katedrą w Polsce. W jej podziemiach zobaczyć można elementy pierwszej, preromańskiej świątyni wraz z pierwotnymi grobami króla Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Na wyspie na odkrycie czeka także rezerwat Genius Loci, most biskupa Jordana, a także pozostałości pruskich fortyfikacji, czyli Twierdzy Poznań;
– Po Dzielnicy Cesarskiej — jeśli zastanawiasz się, czym jest zamek położony przy ulicy św. Marcina w Poznaniu, to śpieszę z wyjaśnieniem, że jest to Zamek Cesarski. Został wybudowany na początku XX wieku jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza — Wilhelma II. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się Centrum Kultury (warto zajrzeć do środka). Dzielnica Cesarska to nie tylko zamek. Znajdziesz tutaj także zabudowania uniwersyteckie, Teatr Wielki czy plac Adama Mickiewicza z symbolicznymi krzyżami.

Propozycji zorganizowanego zwiedzania Poznania z przewodnikiem jest naprawdę sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie. Więcej propozycji wycieczek po Poznaniu znajdziecie TUTAJ. Miłej zabawy!
Artykuł powstał we współpracy z cityevent-poznan.pl. Zdjęcia pochodzą również ze strony Partnera.